My small Stockpile retails around 2K

If I had to put a price on my Very Small Stockpile it would be around 2K. I’m not kidding with the rise of the cost of groceries and health and beauty products its very simple. So as promised I’ll list out some of the items I have in my stockpile.

I buy products on their lowest cost or atleast I try to so I don’t pay full price and thats how I am able to stockpile.

Non Perishable Foods

– 48 Cans of Ro Tel – retail $48 paid $0

– 72 Cans of Libby’s Corn, Green Beans and Peas – retail at $52 paid – $15

– 10 boxes of Minute Rice – retail at $23 paid – $3

– 24 Boxes of Various Cereal – retail at $60 paid – $18

– 20 Bags of Mahatma Rice – retail $70 paid $16

– 24 Bottles of Franks RedHot Sauce 12oz. – retail $60 paid $12

– 10 Folgers Single Serve – retail $12 paid $3

– 48 Manchuran Yakisoba – retail $38 paid $13

– 8 Betty Crocker Fruit Snacks – retail $8 paid $4

– 40 Pepperridge Farms Gold Fish – retail $120 paid $40

– 2 Dominos Sugar – retail $9 paid $4

– 2 All purpose flour – retail $8 paid $3

– 4 Masa Flours – retail $16 paid $4

– 12 Hormel Chili – retail $30 paid $8

-30 Wolf Brand Chili – retail $66 paid $6

– 24 Kraft Barbaque – retail $36 paid $12

– 3 Hunts Ketchup 64 oz. – retail $9 paid $3 (note this item will be going on sale for $1.99 soon and with coupons it will be at its lowest price, hence my stockpile getting smaller!)

– 24 Country Time Canister Mixes – retail $72 paid $5

– 24 Red Baron Pizzas – retail $72 paid $30

– 12 El Monterey Natural – retail $12 paid $0

– 4 El Monterey XX Large – retail $4 paid $0

– 36 cans of Dole Pineapple – retail $36 paid $18 got $9 in Catalina’s

– 12 cans of Dole mandarin Oranges – retail $18 paid $6 got $3 in Catalina’s

– 36 McCormmick Mexican Mixes – retail $36 paid $7

– 10 packs of pepperoni sticks – retail $30 paid $5

– 20 Old El Paso Taco Shells – retail $27 paid $8

– 40 Tomateo cans – retail $44 paid $10

– 40 Progresso – retail $66 paid $20 got $10 Catalina’s

– 8 Pace Picante – retail $17 paid $4

– 4 Mt. Olive pickles – retail $16 paid $4

– 4 Wesson Oil – retail $21 paid $8

– 50 packs of assorted Jell-O – retail $58 paid $7.50

– 10 Red Gold Tomato cans – retail $8 paid $.40

– 10 Wise-Bone Salad Dressing – retail $10 paid $3

– 4 Baileys Coffee Creamer – retail $12 paid $0
Health and Beauty

– 48 Toothpaste – retail $96 paid $12 (please note I have so many because I give them away at coupon classes)

– 24 toothbrushes – retail $36 paid $6

– 48 Olay bath bars – retail $48 paid $0

– 12 Chapsticks – retail $15 paid $0

– 24 Reach Floss – retail $26 paid $0 and got back Catalinas (I also gives these away)

– 24 Secret Deodorant – retail $25 paid $1.50

– 24 Brut Deodorant – retail $24 paid $0

– 30 Speed stick – retail $30 paid $0

– 8 Softsoap bars – retail $8 paid $0

– 24 Right Guard Deodorant – retail $96 paid $6

– 12 Gillette Shaving Cream – retail $30 paid $6

– 12 Edge Shaving Cream – retail $36 paid $6

– 6 Always Pads – retail $24 paid $6

– 4 Tampax – Retail $24 paid $8

– 10 Gillette Profusion Razors – retail $100 Paid $20

– 20 U by Kotex liners – retail $26 paid $6

– 12 Dove Men+Care Body Wash – retail $48 paid $12

– 12 Right Guard Body Wash – retail $48 paid $6

– 40 Bic Disposable Razors – retail $112 paid $0

– 8 Q-Tips – retail $32 paid $8

– 20 Huggies Diaper Wipes – retail $40 paid $20

– 20 Dial Hand Soap – retail $30 paid $6

Paper products

– 8 Solo bowls packages – retail $8 paid $2

– 5 Cottenelle 12 pk double rolls – retail $40 paid $15

– 5 Viva 8 rolls – retail $35 paid $15

– 20 ERA -retail $10 paid $0

 

Retails for $2193

Paid $318

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *